1) Alyvos keitimas – 15 tūks. kilometrų / 1/2 metai.
Tinkamas laikas keisti alyvą priklauso nuo keleto veiksnių – automobilio modelio, pagaminimo datos, ridos ir pavarų dėžės tipo. Atitinkamai, atsižvelgiant į šias automobilio specifikacijas, gamintojų pateikiamose rekomendacijose galime matyti, kad alyvos keitimo riba gali siekti ir 30 ar net 50 tūkst. kilometrų. Kita vertus, mechanikai rekomenduoja alyvą keisti kartą per 1/2 metus ar kas 15 tūks. km. Net jei automobilis dažniausiai stovi garaže arba juo važinėjama tik retkarčiais. Taip yra todėl, kad, ypač važiuojant nedideliais atstumais, kondensuotas vanduo dažnai susikaupia alyvoje ir, susimaišęs su alyva, daugelyje susikaupimo vietų sudaro rudą „košę“. Tokį aliejų verta gaivinti. Pavasaris tam tinkamas metas.
2) Tepalų ir oro filtrai – 15 tūks. kilometrų / 2 metai.
Tepalų bei oro filtrai automobilyje turi būti keičiami kas kartą keičiant tepalus. Tad už automobilio alyvos bei į variklio sistemą patenkančio oro valymą atsakingų filtrų keitimui galioja 15 tūkst. įveiktų kilometrų arba 2 metų rekomenduojama keitimo riba.
3) Stabdžių skystis—40 tūkst. kilometrų / 2 metai.
Viena iš hidraulinio skysčio savybių stabdžių sistemoje, o dažnai ir sankabos valdymo sistemoje, yra natūraliai vykstantis higroskopiškumo procesas, t. y. gebėjimas kaupti vandenį. Vanduo stabdžių sistemoje mažina skysčio virimo temperatūrą, todėl ekstremaliose situacijose gali sumažėti stabdymo efektyvumas. ;‘-Dėl šios priežasties jį rekomenduojama keisti automobiliui įveikus 40 tūkst. kilometrų ribą arba praėjus 2 metams nuo pastarojo keitimo, net jei automobiliu buvo važinėjama minimaliai.
4) Stabdžių kaladėlės—Pastebėjus stabdymo pakitimų ar pašalinių garsų.
Pastebėti, kad atėjo laikas keisti stabdžių kaladėlės nėra sudėtinga. Jei girdite nebūdingą stabdžių cypimą, girgždėjimą, pastebite bėgantį stabdžių skystį, jaučiate, jog stabdžių pedalas pernelyg minkštas, tai simbolizuoja, kad atėjo metas keisti stabdžių kaladėles. Turint naujesnį automobilį, stabdžių kaladėlių susidėvėjimą pastebėti dar paprasčiau, kadangi šiuose automobiliuose yra įrengti specialūs davikliai, parodantys, kada ateina laikas keisti šias stabdžių sistemos dedamąsias.
5) Kuro filtras—Prieš kiekvieną šaltąjį periodą / įveikus 30-50 tūkst. kilometrų.
Reguliarus kuro filtro keitimas ypač svarbus normaliam dyzelinių automobilių darbui. Dėl šios priežasties už į automobilio sistemą patenkančių degalų valymą atsakingą priedą rekomenduojama keisti kas 30-50 tūkst. kilometrų, o dyzelinėms transporto priemonėms – prieš kiekvieną šaltąjį metų periodą, kai apsunkėja automobilio užvedimo sąlygos.
6) Paskirstymo diržas—50-100 tūkst. kilometrų.
Pastebime, kad dažnas vairuotojas pamiršta, kad atliekant reguliarią automobilio priežiūrą privalu stebėti ir paskirstymo diržą. Informaciją apie tai, kas kiek laiko rekomenduojama keisti paskirstymo diržą, nurodoma transporto priemonės aptarnavimo instrukcijoje, nors dažniausiai tai – 50 –100 tūkst. įveiktų kilometrų, priklausomai nuo to ar daugiau važinėjama mieste, ar užmiestyje. Svarbu atkreipti dėmesį, jog važinėjant mieste diržus reikėtų keisti kur kas dažniau, kadangi važiuodami miesto keliais daug dažniau stabdome, akseleruojame taip pat stovime kamščiuose. Nors kilometrai ir nesisuka, tačiau, esant įjungtam varikliui, diržas vis vien dyla.
7) Papildomos įrangos diržo keitimas – kas 5 metus.
Diržas, kuris suka variklio pagalbinius komponentus (pvz., generatorių arba oro kondicionieriaus kompresorių), yra panašus į paskirstymo diržą, tačiau rizika, kad jis nutrūks (ir taip bus sugadintas), yra daug mažesnė. Daugiabriaunis diržas negali „prašokti“, nes neturi dantukų. Tačiau jis gali slysti ir taip pažeisti ritinėlius. Todėl rekomenduojama šį diržą (arba kelis diržus) pakeisti kartu su paskirstymo krumpliaračiu.
8) Kiti darbai, kurių nereikėtų pamiršti.
Vairo stiprintuvo skysčio papildymas, stabdžių žarnelės – tiek lanksčios, tiek standžios patikrinimas, aušinimo skysčio papildymas, žvakių keitimas, žibintų valymas, padangų keitimas ir kt..
Tautvydo Kregždės individuali veikla Nr. 1112609
© AutoKregždė, 2022